Doğal Taşlar

Doğal taşlar peyzaj çalışmalarında dekoratif bir görünüm sağlamasıyla öne çıkar. Kaplama ve döşeme malzemesi olarak da bu taşlardan yardım alınır. Her biri farklı güzelliklere ve ayrı bir güzelliğe sahip olan doğal taşlar, peyzaj tasarımına daha estetik bir boyut kazandırır.

Bunlar arasında en yaygın olanlardan bazıları; dolomit taşı, bazalt taşı, granit taşı, traverter, andezit, kuvars, traverten, onyx, çakıl, kayrak ve dere taşlarıdır.

Öte yandan mermer, adenizit veya çakıl taşları da sıklıkla tercih edilir.

Firmamız değişik renk, boyut ve özelliklerdeki doğal taşlardan en iyi şekilde yararlanarak peyzaj alanlarınızı sizin arzu ettiğiniz gibi süsler. Böylelikle çarpıcı bir görsellik ile yaşam alanlarınızın değerini artırır.

Elbette bu sırada işlevselliği geri planda bırakmaz. Her bakımdan kusursuz olanı hedefleyen Avrasya Peyzaj, doğal taş uygulamaları sırasında da bu hassasiyetinden taviz vermez.

Doğal Taşların Avantajları

Çevreye pozitif enerji yaymasıyla bilinen bu taşlar, stresin azaltılmasında etkilidir. Yer düzenlemeleri alanında pek çok kişinin tercihi fayans-ahşap doğal taş zeminlerden yanadır.

Çünkü bunlar daha pratik kullanım imkânı sunar, bakımları daha kolaydır. Halbuki çim ve toprak gibi doğal örtüler sürekli havalandırılmaya, tazelenmeye, düzenli bir şekilde sulanmaya ihtiyaç duyar.

Çeşitli böceklerin toprağı ve çimleri barınma alanı olarak kullanması, burada üreyerek çoğalması da cabasıdır.

Bunun için doğal taş kullanımı modern, temiz, sağlıklı bir zemin yapısı oluşturmak isteyenlere iyi bir çözümdür.

Bakımsız otlara engel olmak, daha güzel bir doku oluşturarak peyzaj alanınızı uzun yıllar verimli bir biçimde kullanmak istiyorsanız doğal taş uygulamasından faydalanabilirsiniz.

Ayrıca doğal taşların, hem tuğla hem de beton ürünlere göre daha dayanıklı olduğu söylenebilir. Doğayla uyumlu bir görünüm sunarak peyzaj alanlarıyla bütünleşen bu taşlar kullanıldığı yerlerde etkileyici, gösterişli bir duruş sergiler.

Çevreye adapte olma hususunda çok başarılı olan bu taşlar metal, cam, ahşap gibi yapısal peyzaj elemanlarına da; su bitkileri, ağaç, çalı ve çim gibi bitkisel malzemelere de uygunluk sağlar.

Doğal Taşlar Nerelerde Kullanılır?

Bahçe ve parklarda yaygın kullanım alanına sahip olan bu taşlar yürüyüş yollarının döşenmesinde de tercih edilir.

Otopark yer döşemelerinde ve araç yollarında yine bu taşlardan istifade edilir.

Peyzajda Kullanılan Doğal Taşlar

Bu geniş yelpazede renkli, gri ve beyaz başta olmak üzere pek çok doğal taş mevcuttur. Adım taşlarını ve dev kaynak taşlarını da bunlara örnek göstermek mümkündür.

Kaydırmaz travertenler, mermer cinsleri,cilasız ve cilalı taşlar, terraccottalar, pişirilmiş taşlar, patlatma taşları, mozaikler de bu zengin çeşitlilikte kendine yer bulur.

Hangi doğal taşın kullanılacağı belirlenirken alanın yapısı, diğer peyzaj öğeleriyle nasıl bir uyum sergileyeceği gibi faktörler göz önüne alınır.

Ortama en iyi yakışacak doğal taş modeline karar verildikten sonra uygulama planı oluşturulur. Böylelikle bu taşlar, peyzajı meydana getiren diğer unsurlarla bir âhenk içinde kullanılır.

Peyzaj alanlarında en sık rastlanan bazı doğal taş modelleri şöyledir:

1.    Çakıl Taşı

Asitten etkilenmeyen bu taşlar yürüme yollarında, sondajlarda, içme suyu arıtımında ve beton fayanslarda kullanılır.

Bahçelerde, hasır oturma takımlarının etrafında ve altında bu taşlarla güzel bir görüntü yakalanabilir. Formsuz, dikdörtgen, düz ve buna benzer pek çok şekilde karşımıza çıkan bu taşlar peyzaj alanına hareketlilik katar.

2.    Eskiltme Bazalt

2-4 veya 4-6 cm formlarında yahut bigbag olarak temin edilirler. 20 kg, 25 kg veya üzeri paketler hâlinde de mevcuttur. Dekoratif amaçlı kullanılır.

3.    Tamburlu Doğal Taş

Pürüzlü taşların dönen makinelerde aşındırıcılar ve özel kum yardımıyla pürüzlerinden arındırılması, Tamburlama olarak adlandırılır. Bu sayede taşın parlaklığı meydana çıkarılır ve Tamburlanmış taş elde edilir.

Doğal peyzaj taşları içerisinde rağbet gören bu taşlar; garanit, dolomit, podima, traverten, bazalt, gnays, çan taşı gibi birçok türe uygulanabilir.

İç dekorasyonda tamamlayıcı bir ürün olarak kullanılan bu taşlar epoksi zemin uygulamalarında ve bahçelerde de sıklıkla tercih edilir.

4.    Andezit

Bu ise peyzaj tasarımında yağmur suyu oluğu, bahçe bordürü ve buna benzer yüzey işlemleri için uygulanır.

5.    Traverten

Kaymaz bir yüzeye sahip olan traverten, doğal görünümü ve rengiyle peyzaj tasarımlarının gözdesidir. Merdiven tasarımları, havuz kenarları ve duvar kaplamalarında da bu taşa rastlanır.

6.    Mermer

Bu taşlar, plaka hâlinde üretilir ve tarihi mekân tasarımları için de uygundur. Genellikle dış mekân uygulamaları esnasında 20 mm. Kalınlığındaki mermer plakalardan faydalanılır. Bunların uzunluğu ise 300-900 mm arasında değişir.

Hem iç hem dış mekânların ayrılmaz unsurlarından biri olan mermer, renk skalası son derece fazla olan bir yapı malzemesidir.

Yüzeyini istenilen parlaklığa getirmek mümkündür. Peyzaj tasarımlarında çeşme, heykel, sert zemin döşemesi gibi onlarca uygulama alanında mermerlerden yararlanılır.

Peyzaj düzenlemeleri için ekolojik ve işlevsel bir çözüm olan doğal taş uygulaması, firmamız tarafından profesyonel olarak gerçekleştirilir. Tüm peyzaj faaliyetlerinde kalitenin adresi olan Avrasya Peyzaj, doğal taşların zarafetini yaşam alanlarınıza yansıtmak için özenle hizmet verir.

Bu itibarla, en kıymetli jeolojik miraslardan biri olan doğal taşları sürdürülebilir kılmak ve geleceğe taşımak öncelikli hedeflerimizden biridir.

İç ve dış mekânlara yönelik anahtar teslim peyzaj projelerine imza atan firmamız, bu alandaki her talebinize üstün kalitesiyle cevap verecektir.

Yorum gönder