İnciraltı Cd. No:30/135330 Balçova/İzmir
0232 259 71 78 -Hergün * Sabah 08.00 - Akşam 19.00

Sert Zemin Uygulaması

Sert Zemin Uygulaması

Sert zemin uygulamaları yapısal peyzaj olarak da bilinir. Bu uygulamalar bitki ekilen, topraklı ve çimlendirilmiş alanlar dışında kalan bütün açık bölgelerde uygulanan işlemler bütünüdür. Örneğin bahçe zemininde yapılan taş uygulaması bunların başında gelir.

İç mekânlarda da bu tarz uygulamalara sıklıkla başvurulur. AVM’ler, hastaneler, okullar, iş yerleri, spor salonları; kalabalığın yoğun olduğu her yerde sert zemin kaplama uygulamalarına ihtiyaç duyulur.

Şehir düzenleme projelerinde ve inşaat sektöründe oldukça rağbet gören bu sistem, isteğe göre özel tasarımlarla da hayat bulur.

Hem görsellik, hem de işlevsellik açısından büyük avantajlar sağlayan sert zemin uygulaması, Avrasya Peyzaj tarafından dayanıklı, kaliteli ve doğru malzemeler, uygun yöntemler ve profesyonel işçilikle gerçekleştirilir.

Sert Zemin Uygulamaları Hangi Alanlarda Kullanılır?

Ek uygulama yapılmamış bütün yüzeylerde sert zemin uygulamasına rastlamak mümkündür. Ek uygulamalarla kaplanan zeminlerin geçiş kısımları da yine sert zemin uygulamasıyla iyileştirilir.

Buna örnek vermemiz gerekirse, bahçenizde ekim yaptığınız bölümlerin arasına yürüyüş yolu döşetebilirsiniz. Yahut bahçenizle eviniz arasında giriş bölmesi olarak özel bir alan oluşturabilirsiniz.

Bu kapsamda sert zemin uygulamalarının kullanım alanları şöyle sıralanabilir:

 • Araç park alanları
 • Ulaşım hatları
 • Bisiklet yolları
 • Bordür ve kaldırım taşları
 • Bahçe duvarları
 • Konut önlerinin giriş alanları (Bina girişleri vb.)
 • Merdivenler
 • Yaya ve araç yolları
 • Havuz etrafı ve içi
 • Otopark girişleri
 • Bahçe terasları
 • Dinlenme yerleri
 • Süs havuzu ve gölet kaplamaları
 • Yürüme yolları
 • Çocuk oyun alanları
 • Kot farkı bulunan bölgelerdeki İstinat Duvarları
 • Bahçelerde ekim ve çimlendirme yapılmamış alanlar

Sert Zemin Uygulamaları Hangi Malzemelerle Yapılır?

Peyzaj ve bahçe düzenleme projelerinde zemin planlaması oluşturulurken ihtiyaçlara göre bir liste çıkarılır.

Bu aşamada uygulanacak alanların niteliği ve zeminin karakteristik özellikleri analiz edilir. Zemin etütü yapılarak hangi kaplamanın uygun olduğuna karar verilir.

Zemin kaplama panellerinin üretiminde andezit, bazalt taşı, granit ve dere kayası gibi malzemeler kullanılır.

Hoş bir görünüme ve sağlam bir yapıya sahip olan bu malzemeler zeminin direncini artırır. Öte yandan zemin döşemelerinde kilitli parkeler, doğaltaşlar, ham ve empreyeli ahşap döşemelerden de faydalanılır.

Yine bu tür uygulamalarda doğal taşlar, beton, prekast ürünler, mozaik döşemeler ve epdm kauçuklar da kullanılabilir.

Malzemeler zemin ölçüleri doğrultusunda kesilip hazırlanır ve bozuk zeminlere destekleyici maddelerle takviye yapılır.

Peyzaj alanlarını estetik bir hâle getiren bu uygulamalar, mekânları daha yaşanılabilir kılmanın ilk adımlarından biridir.

Sert Zemin Uygulamalarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu yüzeylere sürekli ayak basıldığı ve aktif olarak kullanıldığı için belirli kriterlere uygunluk sağlaması önem taşır.

Diğer taraftan bu uygulama açık alanda gerçekleştirilecekse için olumsuz hava şartlarına dirayetli olmalıdır. Güneş ışınlarından, kar ve yağmurdan etkilenmemeli; solma veya eskime gibi problemlere karşı mukavemet göstermelidir.

Buna göre, sert zemin uygulamasında dikkat edilecekler şöyle sıralanabilir:

 1. Güvenlik: Kavisli ve kaygan zeminler tehlike arz eder. Sert zemin uygulaması yapılacak alanların yürüyüş esnasında herhangi bir risk oluşturmaması gerekir.

 

 1. Maliyet: Bahçelerin ve diğer peyzaj alanlarının mekânlarla bütünlük sergilemesi lâzımdır. Avrasya Peyzaj, size eşsiz bir dekorasyon ve bütçe dostu fiyat vaad eder. Sert zemin uygulamalarının maliyeti kullanılan malzemeye, nakil ve montajlama gibi işlemlere, tercih edilecek yönteme ve alanın büyüklüğüne göre değişir. Firmamız, doğru malzeme seçimiyle işçilik sürecini kolaylaştırır ve böylece maliyetlerinizi azaltır.

 

 1. Konfor: Yer döşemelerini, ‘açık alanların demirbaşı’ olarak nitelendirebiliriz. Bunlar uzun süreli kullanılacağından dolayı rahat bir ortam sunmalıdır. Çevre faktörlerine uygunluk sağlamalı, keyifli bir yürüyüş deneyimi sunmalıdır. Bu itibarla esnek ve sağlam bir yapıya sahip olması çok önemlidir. Ayrıca sert zemin uygulamalarında yalıtım oldukça mühim bir unsurdur.

 

 1. Dayanıklılık: Bu uygulamalarda yararlanılacak malzemeler dış etkenlere ve darbelere karşı dayanıklılık göstermelidir. Örneğin sürtünme reaksiyonlarına karşı dirençli olmalı, su ile temas hâlinde zarar görmemeli, kimyasallara maruz kaldığında bu durumdan olumsuz etkilenmemelidir. Yanmaz malzemeden üretilen zemin uygulamalarının mukavemeti daha yüksektir.

Profesyonel Sert Zemin Uygulamaları İçin: Avrasya Peyzaj

Firmamız, bildirilen tüm bu kriterlere uygun bir şekilde hizmet sunar. Şık tasarımlarda ve en uygun maliyetlere sert zemin uygulaması için bizi tercih edebilir, farkımızla dış mekânlarınızı farklı kılabilirsiniz.

Uygulama sonrası düzenli olarak bakım ve gerektiğinde onarım hizmetleri de veren firmamız, peyzaj alanındaki tüm ihtiyaçlara efektif bir biçimde cevap verir.

Görünüm ve fonksiyonellik bakımından üst düzey performans gösterecek sert zemin uygulamaları, Avrasya Peyzaj tarafından titizlikle yerine getirilir.

Çevreyi kirletmeden hassas bir şekilde çalışmayı ilke edinen Avrasya Peyzaj, sert zemin uygulamaları kapsamına dâhil olan tüm hizmetlerinde de bu anlayışla hareket eder.

Şıklığı konforla bir araya getiren Avrasya Peyzaj, beklentilerinizi eksiksiz olarak karşılayacağını taahhüt eder.