İnciraltı Cd. No:30/135330 Balçova/İzmir
0232 259 71 78 -Hergün * Sabah 08.00 - Akşam 19.00

Çim Tohumu

Çim Tohumu

Çim tohumu satışı alanında profesyonel olarak hizmet veren Avrasya Peyzaj, her ürününde olduğu gibi bu konuda da üstün kalitesiyle ön plandadır.

Doğayı yaşam alanlarınızla buluşturmak isteyenlerin adresi olan Avrasya Peyzaj, çevre düzenleme sanatını en güzel hâliyle icra eder. Bahçeler, sahiller, yollar, parklar; kısaca tüm peyzaj alanlarında nitelikli hizmetleriyle fark meydana getiren firmamız, her projeye kendis projesi gibi değer verir.

Doğal, kentsel ve kültürel peyzaj çalışmalarıyla adından söz ettiren firmamız, çim tohumu alım için de ilk başvurulan adreslerden biridir.

Hazır çim satışı ve hazır rulo çim uygulaması da gerçekleştiren firmamız, normal çim tohumu yetiştiriciliği ve ekimi hususunda da oldukça tecrübelidir.

Hiçbir zaman doğadan kopmak istemiyor, tabiatın nadide güzellikleriyle hayatınıza değer katmayı arzu ediyorsanız Avrasya Peyzaj sizin için doğru adrestir.

Betonlaşan şehirlerde kendinizi binaların gri havasına hapsolmaktan korumak istiyorsanız özenli ve kapsamlı peyzaj çalışmaları için seçiminizi bizden yana kullanabilir, Avrasya Peyzaj farkıyla hayatınızı farklı kılabilir, doğayla bağınızı her zaman güçlü tutabilirsiniz.

Zeminde kelleşme, çim seyrekleşmesi ve benzeri problemlerinize çim tohumu ile çözüm bulabilir; seyrelen çimleri çim tohumlarıyla sıklaştırabilirsiniz. Böylece erozyon riskini en aza indirebilir, suyun israf olmasına engel olabilir, bahçenizdeki yeşil görüntüyü muhafaza ederek emeklerinizin karşılığını fazlasıyla alabilirsiniz.

Çim Tohumu Nasıl Seçilir?

 • Çim tohumu seçimi yapmadan önce ekim yapılacak bölgenin hangi saatler arasında, ne kadar güneş aldığını belirlemek gerekir.
 • Rüzgarın esiş yönü ve sertliği de önem verilmesi gereken dış faktörlerden biridir.
 • Toprağın gübrelilik oranı ve kalitesi de çimin tutup tutmaması üzerinde doğrudan etkilidir.
 • Bahçeniz, birden fazla çim türünün yaşaması için elverişli bir ortam sunuyorsa 4 karışım veya 6 karışım gibi çim tohumlarından birini alabilirsiniz.

Çim Tohumu Nasıl ve Ne Zaman Ekilir?

Bunun standart bir cevabı yoktur. Zira ekim zamanı ve şekli tohumun türüne göre değişir. Bölgenin iklimi ve toprağın nitelikleri de çim tohumunun nasıl ekileceğine yön veren unsurların başında gelir.

Yazlık tohumların kış mevsiminde sararıp bozulabildiği unutulmamalıdır. Dört mevsim çim tohumları ise zorlu hava şartlarına dirençlidir ve yıpranmaya karşı mukavemeti yüksektir. Gölgeye ve sıcağa toleranslıdır.

Bu bilgilerden sonra, çim tohumu ekimi sırasında nelere dikkat edilmeli? Sorusunu şöyle yanıtlayabiliriz:

 1. Çim tohumunun dikileceği toprağın sıcaklığı 25 derecenin üzerinde olmalıdır. Çimlenmenin gerçekleşebilmesi için toprak sıcaklığı ideal seviyede olması zorunludur.
 2. Ekim işleminden önce toprağı çapalamak ve zararlı otları ortadan kaldırmak gerekir.
 3. Zeminde bulunan taşlar toplanmalı ve böylelikle zemin, düz bir hâle getirilmelidir.

 

 1. Bu işlemlerin ardından toprak, fosfor bakımından zengin bir gübreyle beslenir.
 2. Daha sonra bir hafta dinlenmeye bırakılır.
 3. Ekim yapılacağı gün, havanın kuru olmasına ve metrekareye yeteri kadar tohum ekmeye dikkat edilmelidir. Uzmanların görüşü, metrekare başına 60 gram çim tohumunun yeterli olduğu yönündedir. Mesela 15 metrekare için 1 kg çim tohumu kâfidir. Tabii ki alanın genişliği arttıkça, kullanılacak çim tohumunun miktarı da artış gösterecektir.

 

 1. Çim ekilecek alanın tamamı aynı seviyede olmalıdır. Çünkü yükseklik farkları olumsuz sonuçlar doğurabilir.
 2. Hava koşulları da uygunsa çim tohumunun ekimi için kuzeyde Mart-Ağustos arası uygun bir dönemdir. Güneyde ise ekim işleminin Haziran, Temmuz ve Ağustos dışındaki herhangi bir ayda yapılması önerilir.
 3. Tohumun hangi yönde ekildiği de son derece mühimdir. Birazını doğuya, bir bölümünü de batıya ekmek lâzımdır. Böyle yapmak çimlerin sadece tek bir tarafa yatmasını önler, daha sağlıklı gelişirler.

 

 1. Çimleri tüm bölgeye homojen bir biçimde dağıtmaya çalışmalısınız. Bir yere fazla, bir yere az tohum serpmek çimlerin verimsiz olmasına yol açar.
 2. Tohumları serptikten sonra tırmık veya benzeri bir araç kullanarak 1 cm kalınlığında bir toprak örtmelisiniz.
 3. Bir defa geçtiğiniz yerin üzerinden tekrar geçmemeye özen göstermelisiniz. Bu da tohumların sağlığı noktasında büyük önem taşır.

 

 1. Ekim sonrası çim tohumlarını düzenli aralıklarla sulamak da şarttır. Bu nedenle ekimden önce drenaj çalışmalarını tamamlamak, suyun göllenmesini engellemek gereklidir.
 2. Çimlerinizi her seferinde yeniden sulama zahmetiyle uğraşmak istemiyorsanız Avrasya Peyzaj’ın otomatik sulama sistemleri kurulumu hizmetinden yararlanabilirsiniz.
 3. Dilerseniz ihtiyaç duyduğunuz sulama malzemelerini firmamızdan tedarik edebilir ve sulama işlemini manuel olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Çim Tohumu Çeşitleri

Çim tohumları arasından birine karar verirken ekilecek toprağın özellikleri, coğrafi şartlar ve iklim koşulları dikkate alınmalıdır.

En sık kullanılan çim tohum çeşitleri şöyledir:

 • Yürüyen çim tohumu
 • Akvaryum çim tohumu
 • Yonca karışımlı çim tohumu
 • İngiliz çim tohumu
 • 4 mevsim çim tohumu
 • Sıvı çim tohumu
 • Susuzluğa dayanıklı çim tohumu
 • Yazlık ve kışlık çim tohumları

Zengin ürün yelpazesinde dayanıklı, sağlıklı, kaliteli ve sertifikalı çim tohumu çeşitlerine yer veren Avrasya Peyzaj, size maximum verim, %100 başarılı sonuç garantisi sunar.

Bahçenizin özellikleri doğrultusunda en uygun çim tohumunu Avrasya Peyzaj’dan temin edebilir; renk kaybı, kuruma ve solma gibi problemlerle karşılaşmadan güvenle kullanabilirsiniz.

Peyzaj alanlarınızda yeşil rengin en güzel tonlarını bir araya getirerek estetik bir görüntü oluşturabilir, muhteşem çim manzarasıyla hem gözlerinizi hem de ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.