İnciraltı Cd. No:30/135330 Balçova/İzmir
0232 259 71 78 -Hergün * Sabah 08.00 - Akşam 19.00

Süs Havuzları İmalatı

Süs Havuzları İmalatı

Süs havuzları imalatı alanında profesyonel olarak faaliyet gösteren Avrasya Peyzaj, farklı ortamlara ve kullanım amaçlarına yönelik süs havuzlarının üretimini ve bakımını gerçekleştirir.

Size özel tasarım, sorunsuz uygulama ve kesintisiz destek avantajlarıyla hayallerinizi gerçeğe dönüştüren Avrasya Peyzaj, iç veya dış mekân dekorasyonuna yenilik katmak isteyenlerin doğru adresidir.

Süs Havuzlarının Avantajları

Sunduğu eşsiz görsellikle herkesi büyüleyen süs havuzları, pratik kurulum ve kullanım imkânıyla tercih sebebidir. En durağan ve hareketsiz ortamlara dahi canlılık kazandıran süs havuzları bahçelerde, AVM’lerde, meydanlarda, parklarda, büyük balkonlarda, hane içlerinde ve daha pek çok yerde karşımıza çıkar.

Suyun hem sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi vardır, hem de bizi eğlendirir. Bu nedenle süs havuzları sadece göze hitap etmekle yetinmez, pozitif enerjisiyle bizi stresten uzaklaştırır.

Bunlar spor ve yüzme gibi amaçlarla kullanmak için uygun değildir. Fakat seyrederken insana manevi bir haz verdiği, -deyim yerindeyse- ruhunu okşadığı muhakkaktır.

Suyun ışıkla oluşturduğu âhenkli kompozisyonları izlemek, şırıl şırıl akan sesini dinlemek rahatlama sağlar, mental olarak yorgunluğumuza çok iyi gelir.

Aynı zamanda süs havuzlarının maliyeti yüksek değildir ve çok fazla bir alan gerektirmez. Bu da onu tercih sebebi kılan avantajlar arasındadır.

Süs Havuzu Çeşitleri

Bunları şu şekilde tasnif edebiliriz:

 1. Biçimsel Süs Havuzu: En pahalı modeller bunlardır. Geometrik şekillerden yararlanılarak oluşturulur. Düz bir bahçe için gayet idealdir.
 2. Doğal Süs Havuzu: Etrafla mükemmel bir uyum sağlarlar. Bölgeye özgü bitkilerle ve taşlarla desteklenirler. Serbest biçimli şekillere sahip değildirler.
 3. Yarı Doğal Süs Havuzu: Mevcut görünümden faydalanmak suretiyle yapılan bu havuzlar ev bahçeleri için uygundur. Serbest biçimli şekillerden meydana gelirler.

En yaygın süs havuzu çeşitleri arasında şunlardan söz etmek mümkündür:

 • Fıskiyeli süs havuzu (Su Jeti Fıskiyeli, Cascade Köpük Fıskiyeli, Yelpaze Fıskiyeli, Su Küresi Fıskiyeli, Volkan Fıskiyeli, Lava Şemsiye Fıskiyeli vb.)
 • Su perdeli ve şelaleli süs havuzu (Duvar Şelaleli, Curtain Lace Su Perdeli, Camlı Su Perdeli, Ağlayan Su Duvarı Şelaleli, Kaskat Şelaleli, Dere Şelaleli vs.)
 • Nilüferli süs havuzu
 • Çeşmeli su havuzu
 • Yüzen fıskiyeli (Pound Jet) süs havuzu
 • Praz nozullu frekans kontrollü süs havuzları
 • Gölet havalandırıcılı süs havuzu
 • Su kubbesi görünümünde süs havuzu
 • Döner fıskiyeli süs havuzu
 • Jumping Jet süs havuzu (Atlayan sular)
 • Müzikli, danslı ve ışıklı süs havuzu
 • Su küreli süs havuzu (Yarım Su Küreli ve Tam Su Küreli gibi)
 • Balık havuzu
 • Heykel objeli süs havuzu
 • Portatif süs havuzu
 • Plastik süs havuzu

Değişik süs havuzu modelleri ile zengin bir çeşitlilik sunan Avrasya Peyzaj, bütçe dostu fiyata nitelikli hizmet arayanların tercihidir.

Süs Havuzu Kurulumu Nasıl Yapılır?

Evlerin içerisinde ve açık alanlarda kendine yer bulan süs havuzları modern şehir mimarisinin gözde unsurlarındandır. Estetik görüntüsüyle ilgi uyandıran ve güzel bir detay olarak konforu taçlandıran bu havuzlar, uygulandığı her yerde hoş bir ambiyans oluşturur.

Süs havuzu kurulum işlemi de oldukça basittir. Kişisel zevkler doğrultusunda uygun her türlü süs havuzunun imalatını sağlayan Avrasya Peyzaj, bunları istenilen her mekâna kolaylıkla uyarlar.

Süs havuzu tasarımı yapılırken mekânın konumu, genişliği, talep ettiğiniz şekil ve ölçüler, havuzu hangi amaçla kullanacağınız vb. dikkate alınır. Ayrıca su perdesi, şelale, fıskiye, aydınlatma aparatları ve bunun gibi aksesuarlar da havuzun tasarımını ve fiyatını doğrudan etkiler.

Şelale tipli, gizli taşıma sistemine sahip, doğal taşlı ve buna benzer pek çok model ve ebatlar arasından tarzınıza uygun bir seçim yapma imkânınız vardır.

Firmamız, süs havuzunun kurulumu sırasında şu adımları izler:

 1. Uygulamanın yapılacağı mekân analiz edilir.
 2. Bu yerin ölçekli ve ayrıntılı çizimi yapılır. Planlanan süs havuzu bu çizim üzerine oturtulur.
 3. Su motoru, fıskiye, ışık gibi elemanlar için gerekli kablo gizleme ve yerleştirme noktaları tespit edilir.

 

 1. Mekânın özellikleriyle uyumlu bir süs havuzu tasarımı ortaya konulur. Süreç boyunca size bilgilendirmede bulunulur ve tasarımla ilgili fikirlerinize başvurulur.
 2. Filtrasyon sistemi havuzun işlevine ve büyüklüğüne göre belirlenir.
 3. Süs havuzu yapımı için kullanılacak yöntemler havuzun özelliklerine göre değişir. Örneğin yükseltilerek yapılacak bir süs havuzuyla kazılarak yapılan bir süs havuzu tabii ki aynı olmayacaktır.

 

 1. Kazı işlemi havuzun planındaki derinliğe, şekle ve boyuta göre yapılır. Havuz kenarlarında yeteri kadar eğim bırakmaya dikkat edilir. Su bitkileri kullanılacaksa, kazı esnasında o bitkiler için özel alanlar oluşturulur.
 2. Kazı işleminin ardından sıra, kum katmanına gelir. Bu, havuz astarını koruyacaktır ve sivri taşlardan dolayı yırtılmasını engelleyecektir.
 3. Astar, havuz alanından büyük olmalıdır. Kazının merkezine yerleştirilen astar dışarı doğru açılır. Bundan sonra su karıştırıcı ve filtre konulur.

 

 1. Otomatik sistemle veya bahçe hortumuyla havuza su doldurulur, astar bu şekilde sabitlenir.
 2. Havuzun kenarları plana uygun mimari özelliklerle kaplanır. Böylelikle suyun çevreye sıçraması önlenir. Biçimli süs havuzlarında beton, doğal süs havuzlarında bitkiler ve taşlar kullanılarak işlem tamamlanır.
 3. Herhangi bir sorun olmadığını kesinleştirmek için gereken testler gerçekleştirilir.

 

 1. Su alanının biraz daha hareket kazanması amacıyla ahşap veya beton köprü/kemerler yapılabilir.
 2. Süs havuzunun değişik noktalarından akan şelaleler daha canlı bir görsellik oluşturmak için su perdeleriyle renklendirilebilir veya aydınlatma unsurlarıyla büyülü bir atmosfer yakalanabilir.
 3. Eğer havuzunuzun çevresinde bir bahçe planı konumlandırmayı arzu ediyorsanız, Avrasya Peyzaj size birbirinden şık bahçe dekorasyon fikirleriyle yardımcı olur.

 

 1. Süs havuzunu keyifle izleyebilmek için bir oturma ve dinlenme köşesine de ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunu da firmamızın deneyimli ekibine bırakabilirsiniz. Avrasya Peyzaj üstün kalitesini süs havuz imalatına da yansıtarak beklentilerinize göre modern ve işlevsel çözümler sunar.
 2. Süs havuzlarının; kökleri kuvvetli bitkilere, kozalaklı veya yaprak döken ağaçlara yakın olmaması gerekir. Firmamız inşa sürecinde bu ayrıntıyı da hesaba katar. Süs havuzu ağaçların arasında bir noktaya kurulacaksa, onu korumak amacıyla bir bariyer oluşturulabilir.
 3. Öte yandan süs havuzunun her gün 4-6 saat güneş ışığı alması önemlidir. Ayrıca derinlik hesabının doğru bir şekilde yapılması lâzımdır. Avrasya Peyzaj bu ürünlerin imalatında söz konusu tüm kriterlere özen gösterir.

Süs Havuzu Yapımında Kullanılan Malzemeler

 1. Bu ürünlerin imalatında LED teknolojili, enerji tasarruflu, spot tip aydınlatmalardan faydalanılır. Yüksek basınçlı nuzollar ve fıskiyeler de bu kategoride kendine yer bulur.
 2. Kullanılacak süs havuzu astarı havuz derinliğinin ve uzunluğunun en az iki katı olacak şekilde hesaplanır. Bu astarlar genelde sentetik kauçuktan üretilir.
 3. Süs havuzu malzemeleri içinde öne çıkan bir diğer ürün pompalardır. Bunlar saat başına galon derecesi göz önünde bulundurularak seçilir. Bu derecenin havuz hacmine uygun olması gerekir. Çeşme veya şelalenin çalışabilmesi pompa kullanmaya bağlıdır.
 4. Pompanın tıkanmasını önlemek ve suyu kirden temizlemek için filtre kullanmak şarttır. Süs havuzunda canlılar yaşayacaksa onların kimyasallardan zarar görmeleri filtre yardımıyla engellenir. Filtre tercihinde karşımıza biyolojik ve mekanik olmak üzere iki alternatif çıkar.
 5. Süs havuzunda suyun hareketini sağlamak ve durgunluğun önüne geçmek için su karıştırıcılardan yardım alınır. Fıskiye, şelale veya çeşmeler buna örnektir.
 6. Havuza renk katmak için Koi veya Japon balığı gibi çeşitli balıklar veya lotus, hasır otu, su sümbülü, mor zambak gibi bitkiler kullanılır.

Süs Havuzu Bakımı

Hizmet sonrası desteğini esirgemeyen Avrasya Peyzaj, süs havuzlarının bakımı konusunda da yanınızdadır. Kurulumunu sağladığı bütün ekipmanların bakım-onarım işlemlerini titizlikle yerine getiren Avrasya Peyzaj, periyodik süs havuzu bakımında da müşterilerini yalnız bırakmaz.

Nitekim havuzdaki suyun berraklığını koruyabilmesi, hijyenik kalması ve zararlı bakterilerle sağlığınızı tehdit etmemesi için düzenli bakıma gereksinim vardır.

Bakım sırasında süs havuzlarının yapısına uygun kimyasallardan ve filtre çalışmasından yardım alınır. Böylece havuzunuz muhteşem görüntüsünü ilk günkü gibi muhafaza eder.

Siz de bahçeniz, iş yeriniz, peyzaj alanlarınız için süs havuzu yaptırmak istiyorsanız firmamıza başvurabilirsiniz. Bütçenize uygun hizmetlerimizle zamandan ve paradan tasarruf ederken yaşam alanlarınızı daha keyifli hâle getirebilirsiniz.

Özgün ve gösterişli mimarisiyle göz kamaştıran, yaşam alanlarınıza değer katacak süs havuzlarının imalatı için bizimle iletişime geçebilir, Avrasya Peyzaj farkını deneyimleyerek ayrıcalıklı olduğunuzu her an yeniden hissedebilirsiniz.

Mekânlarınıza huzur, dinginlik ve ferahlık katmayı hedefleyen Avrasya Peyzaj, imza attığı bütün projelerde en yeni teknolojilerini, teknik bilgi birikimini ve 30 yılı aşkın tecrübesini kullanır. Böylece dayanıklı, uzun ömürlü, kullanışlı süs havuzlarının üretimini başarıyla gerçekleştirir.

Süs ve peyzaj havuz yapımı alanındaki taleplere ince işçiliğiyle yanıt veren firmamız; tasarımlarında denge, tutarlılık, geçiş, oran, uyum, kontrast, renk gibi kritik hususları göz önüne alır. Özetle Avrasya Peyzaj memnuniyetinizi sağlamak için her şeyi düşünür ve uygular. Size de bunun tadını çıkarmak kalır.