Ağaçlar

Peyzaj ağaçları dış mekân tasarımlarında önemli bir yer tutar. Sarmaşıklar, dekoratif ağaçlar, farklı mevsim şartlarına dirençli ağaçlar ve daha pek çok ağaç türü bu grupta yer alır.

Meyve fidanları, hoş kokulu süs bitkileri, okaliptüs ve palmiye gibi süs ağaçları da açık alan peyzajının vazgeçilmezleri arasındadır.

Bunlar parklarda, caddelerde, teraslarda, balkonlarda, çiçek parterlerinde, bahçelerde, mesire alanlarında ve daha pek çok yerde ortamı yeşillendirmek, estetik bir görünüm kazandırmak ve gölgelendirme sağlamak gibi amaçlarla kullanılır.

Çeşitli ağaç türlerinin üretimini gerçekleştirerek birbirinden özel peyzaj tasarımlarına imza atan firmamız, yaşam alanlarınızı zenginleştirir.

Orman ağaçları, süs bitkileri ve çok daha fazlası Avrasya Peyzaj tarafından verimli bir biçimde yetiştirilir ve en iyi şekilde kullanılır.

Peyzaj Projelerinde Hangi Ağaçlar Kullanılır?

Peyzaj ağaç çeşitleri geniş bir yelpazeye sahip olup, bunlardan bazıları şöyledir:

1.    Süs Kirazı

Mart-Nisan aylarında pembe renkli, katmerli çiçekler açar. Bahçe peyzajı için idealdir. Aşağı doğru sarkan dalları ona ayrı bir güzellik katar. Kışın yapraklarını döker, soğuğa karşı duyarlı değildir.

2.    Duman Ağacı

Çiçekleri tüysü bir yapıdadır ve koyu bordo renklidir. Soğuğa dirençlidir.

3.    Dağ Defnesi

Pembe çiçekleri Mayıs-Temmuz arası yeşerir. Koyu yeşil renkli yapraklara sahiptir. Yarı gölge ve asitli toprak sever. Her daim yeşildir. Korunaklı yerlerde kullanımı uygundur.

4.    Lale Ağacı

Haziran ayında açan çiçeklerinin çok hoş bir kokusu vardır. Sonbaharda sararan yaprakları daha güzel bir görünüm sunmasını sağlar.

5.    Ilgın

Pembe salkımlar hâlinde çiçeklenir. Soğuğa ve denize dayanıklıdır. Bol güneş ışığından hoşlanır.

6.    Oya Ağacı

Gösterişli çiçekleriyle ilgi uyandıran bu peyzaj ağacı, soğuğa duyarlı bir ağaç türü değildir. Mor, pembe, beyaz, kırmızı renkte çiçek açar. Parlak renkli, pürüzsüz bir gövdeye sahiptir.

7.    Leylak

Bakımı kolaydır. Yalnızca ilkbaharda çiçeklenir. Kuraklıktan ve şiddetli soğuktan etkilenmez.

8.    Japon Akçaağacı

5-9 parçalı, dar yaprakları vardır. Bunların kenarları ince tırtıllıdır. Bronz kırmızı yapraklarıyla, dallanma şekliyle, gövde formuyla bahçe peyzajında kullanımı en uygun ağaçlardan biridir. Yalnız drenaj sorunu olmayan, rüzgarsız bölgelerde kullanılması gerekir.

9.    Gülibrişim

En yaygın peyzaj ağaçları arasında zarif yapraklarıyla dikkat çeken bu ağacın çiçeklenme dönemi Temmuz-Ağustos aylarıdır. Kırmızı-pembemsi renkteki çiçekleri tüysü bir dokuya sahip olup demet demettir. Mimoza ağacı diye de bilinir.

10.    Erguvan

Nisan-Mayıs aylarında morumsu pembe çiçekler açar. Daha sonra yapraklanma dönemine girer. Oldukça dekoratif bir bitkidir. Ağaç formunun yanı sıra çalı formunda da görülür. Her türlü toprağa uyum sağlar.

11.    Mor İnci

Leylak renkli çiçekleri Haziran ayında açar. Ekim-Kasım arası, üzüme benzeyen mor renkte meyveler verir. Mekân süslemelerinde en çok kullanılan peyzaj ağaçları içerisindedir.

12.   Mavi Sedir

Büyüme süresi hızlıdır. Toprak problemi yoktur. Soğuğa mukavemeti yüksektir. 20-25 metreye kadar boylanabilir. Dekoratif görünümü sebebiyle tercih edilir.

13.    Taş Armudu

Nisan’da ve Mayıs’ta beyaz çiçekler açan bu ağaç, Eylül’de meyve verir. En fazla 2-3 metre boylanır.

14.   Sarkık Dallı Huş

Gövdesinin kabukları, kâğıt gibi soyulan bir yapıya sahiptir. Dalları aşağıya doğru sarkıktır. Kışın yaprakları dökülür. Beyaz gövdesiyle dekoratif bir görünüm sunar.

15.   Mavi Ladin

Masmavi ibreleriyle ve düzgün şekliyle diğer türlerinden ayrılır. Kumlu topraklarda –fazla kurak olmadıkça- yaşamını sürdürebilir.

16.   Saray Manolyası

Peyzaj ağaç türleri alanında sıklıkla rağbet gören bu bitki pembe çiçekler açar. Bunlar lale biçimindedir. Bol güneş alan ortamlarda yaşar. Çiçeklenme sürecinnin ardından yapraklanmaya başlar.

17.   Cennet Bambusu

Dallarını düzenli yapraklar bezemiş olup, her daim yeşil bir ağaç türüdür. Yaprakları sonbahar mevsiminde pembe, kış aylarında kırmızı, ilkbaharda ise açık yeşil renktedir.

Temmuz’da krem rengi, salkım hâlinde çiçekler açar. Sonbaharda meyve veren bu ağaç yarı gölgede yetişir.

18. Yıldız Manolya

Mart ayında katmerli, yıldız biçiminde çiçek açar. Bunların rengi beyazdır. Çabuk büyür. Soğuğa dayanımı fazladır.

Diğer Peyzaj Ağaç Çeşitleri

Aşağıdaki ağaç türleri de peyzaj alanlarında sıkça kullanılır:

  • Sofora
  • Katalpa
  • Beyaz Çiçekli At Kestanesi
  • Doğu Çınarı
  • Kurtbağrı
  • Ağaç Hatmi
  • Ihlamur
  • Ters Keçi Söğüdü
  • Süs Eriği

Tüm Peyzaj Ağaçları İçin: Avrasya Peyzaj

Hangi ağaç türünün hangi koşullara uyum sağlayacağını ve hangi alanlara yakışacağını çok iyi bilen uzman personellerimiz, peyzaj ağaç çeşitleri alanında da nitelikli hizmetleriyle ön plandadır.

Yeşil ve heybetli görünümü, sağlamlığı, kaliteli duruşu ile bulunduğu her ortamı renklendiren ağaç türleri, Avrasya Peyzaj güvencesiyle yaşadığınız yere değer katacaktır.

Bahçenizde orman dokusu meydana getirmek, mis gibi ağaç kokularıyla mest olmak, dekorasyonunuza doğallık, görkem ve ihtişam katmak için bizi tercih edebilirsiniz.

Yorum gönder